Pitkillä väylillä sivutuulee mittasin UDiscillä 127 metriä pituutta!
E: Tänää 130m rikki!
Pitkiä siivuja.. Onko tietoa miten tarkka tuo UDisc mittatulos on? / onko muuten hyvä ohjelma?
UDisciä oleellisempaa on, mikä on sen laitteen GPS vastaanottimen laatu ja tarkkuus. Noissa älypuhelimissa ei yleensä mitään ihan state-of-the-art vastaanottimia ole ja lisäksi mittaustulokseen vaikuttaa myös olosuhteet (erityisesti ionosfäärissä). Näistä johtuen jonkinlaisena nyrkkisääntönä voitanee pitää noin +-10 metrin tarkkuutta. Ja huomioiden tämä virhe sekä alku- että loppupisteen paikannuksessa, kokonaisvirhe voi olla parikymmentäkin metriä tuossa heiton mitassa.
Kaiken kaikkiaan, GPS (ainakin älypuhelimissa) on aivan liian epätarkka näin lyhyiden matkojen mittaamiseen (potentiaalinen virhe on prosentuaalisesti valtava, sadan metrin matkalla luokkaa ~20%). Pitemmillä matkoilla (kilometrejä) virheen merkitys toki laimenee.
Tästähän oli hiljattain uutisissa hauska tarina, missä Norjalaiseen Elverumin kuntaan rakkennettiin uusi hieno yleisurheilukeskus jonka juoksuradasta tuli uniikki 393m metriä pitkä standardinmukaisen 400m sijaan. Syynä oli juuri se, että mittaukset tehtiin GPS:llä, joka ei sitten ollutkaan ihan riittävän tarkka
En väittäis liian epätarkaksi. Gps:n rajoitus parhaimmillaan 5m tarkkuuteen tietty tekee jonkinlaista heittoa, mutta uudempien puhelimien glonass-tuki tuottaa jopa vain parin metrin tarkkuutta.
Siltikin, kun tuota oman luurin (S2, pelkkä gps) signaalia tillottaa, niin todelliset virheet jäävät käytännössä aina reippaasti alle laitteen antamasta tarkkuudesta. Itte tykkään tuplavarmistuksesta: mittasovellus antaa miulla etäisyyden ja laitteen tarkkuuden lisäksi karttakuvan sijainnista, josta voi silmämääräisestikin arvioida, missä mennään.
Potentiaalisesti virheen mahdollisuus on siis iso, mutta käytännössä etäisyyslaskennassa luotan kyllä gps-mittoihin ja niiden tarkkuuteen.
Edit: Ja tällaisen vois vielä heittää. Joskus aikoinaan tallentelin ja piirtelin omia jupksulenkkejä. Monesti virhe paikannuksessa tuntui olevan staattista, eli sijainti oli länkällään johonkin suuntaan eikä sinkoillut sinne tänne. Tuollainen virhe lähtö- ja loppusijainnissa ei näy etäisyyden laskennassa.