Pääsin vihdoin testailemaan tätä, versiona a0.4.0 apk muodossa ja ainakaan peruskäytöllä ei mitään ihmeempiä ongelmia ollut. Kiekkoja tallensin 8 kpl ja kullakin 3-5 heittoa, eli ei mitään kovin raskasta kuormitusta Jokaisen kiekon kohdalla sai odotella vajaan minuutin verran, että lukemat asettuivat paikoilleen (tarkkuus silloin 4-5m tasolla). Asetin teen aina jokaisen sarjan alussa uudelleen, ja eroa aikaisempaan heittopaikkaan oli välillä lähes 20m vaikka todellisuudessa heitin max 5m etäisyydeltä edellisestä paikasta. Mutta eihän näille voi mitään ja uskoisin ettei se etäisyys tiiltä kiekkoon kuitenkaan liikaa valehtele. Tai noh, vähän kyllä epäilen tuon oman parhaan heiton kohdalla jonka pituudeksi appsi näytti 120,1 m vaikka siinä venailinkin että vieläkö muuttuu. Toiseksi paras oli kuitenkin vaan 108,3 m. Kyllähän tuo pisin hyvin lähti, mutta kyllä vähän vieläkin epäilen että nyt noin pitkälle. Ja silleen paha arvioida oliko yli 10m pidempi kuin muut heitot, kun se heittosektori oli 45 asteen luokkaa
Kiitos testauksesta! Mukava että appsi toimii, ikävää ettei se toimi ihan niin hyvin kuin pitäisi
Pystytkö yhtään sanomaan millä tasolla karttaruutu kesti menossa mukana? Oliko siinä ihmeempiä pompsahteluja seassa? Näkyikö siinä outoa käytöstä tai selkeästi virheellisiä paikkoja (silmämääräisesti kartta vs. oikea maailma)? Tuo tiin päivitys on fiksu teko - se pitää heitto- ja laskeutumispaikat ajallisesti lähellä toisiaan
Saattaa tietysti tässä kohtaa vaikuttaa tekopyhältä ruveta osoittelemaan sormella muualle, mutta miä olen tämän projektin myötä huomannut sellaisia "jänniä" ominaisuuksia Androidin paikannuksesta. Nimittäin esimerkiksi näppäinlukko sammuttaa paikannuksen ja tästä ei miun käsittääkseen pääse oikein ympäri. Tämä tekee meinaan höpöä paikan asettumiselle... Miun vinkki asettumisajan pienenemiselle on ottaa kännykkä taskusta ja appsi ruutuun heti tiiltä lähtiessä. Tämä on tietysti taas laitekohtaista, jotkin laitteet asettuvat nopeammin kuin toiset...
Sitten tämä paikan siirtyminen. Tuo appsi saa paikkatietoa puhelimelta sitä mukaa kun puhelin sitä päivittää, kuitenkin hitaimmillaan sekunnin välein. Appsi saa siis puhtaat koordinaatit, jonka perusteella laskennat ja piirrot tehdään. Jos otetaan tilanne, että paikka pyörisi yhden pisteen ympärillä, voisi jonkinlaisen suodattimen tuohon appsin koodiin viritellä, että vatkaus vakiintuisi siirtymäreagoinnin hinnalla, mutta tuollainen 20m siirtymä menee kyllä koodikorjailun ulkopuolelle ja syytä pitää (jälleen ja ikävä kyllä) hakea siitä, millaista GPS-signaalia puhelin saa. Onko lähellä jotain rakennelmaa joka häiritsee? Onko säätila signaalin kannalta heikko? Onko aluella hyvät näkyvyydet satelliitteihin? Joku gps-analysaattoriapplikaatio on tähän oiva apuväline, mutta sekään ei loppujen lopuksi kuin näytä ongelman.
Kaikkea muuta onkin sitten mahdollista tehdä ja kikkailla, mutta kun mennään paikannuksen laatuun niin: "Äänesi kuulen, mutta auttaa en oikein voi".