Foorumi herännyt henkiin! Tämä oli yllätys. Kiitos Miikalle vinkistä, olin jo lopettanut yrittämisen.
Joskus elokuussa viimeksi kirjoittelin. Mitähän sen jälkeen on tapahtunut? Ei varmaan paljoakaan. Kurkataanpas PDGA:n sivulta.
Elokuussa Vesalan Monttu Open. Olen näemmä voittanut viisikymppisten sarjan tuloksilla 944 ja 901. Sitten on tullut Äänekosken ja Puskaputtaajien yhteinen liiga päätökseen. Siitä ratinkeja 870 ja 949:n välillä. Luin muuten talvella jonkun jutun, jossa väitetitin että liigoista saa pari kymmentä pinnaa huononpaa ratinkia kuin C-tierin kisoista. Kaikkea väitetään.
Edelleen elokuussa on pelattu Äänekoski Open. PDGA:n sivut sanovat, että olen pelannut joka kierroksella saman tuloksen. Pitääköhän se paikkansa… muistaakseni aiheesta keskusteltiin kisan jälkeen, mutta en muista. On se näköjään Metrixissäkin niin. Olen heittänyt joka kierroksella +3. Muistan että se oli sellainen hälläväliä-kisa. Voitin kuusikymppisten sarjan 44 heiton erolla. Ei siinä oikein kehdannut otsa rypyssä taistella, vaan pidettiin hauskaa enemmänkin. Rating 901 joka kierrokselta.
Ja vielä olen elokuussa käynyt pelaamassa Prodiscus Masters touria Skogbyssä. Siellä joutui ja sai jo vähän yrittää kovempaa. Ratingit 946 ja 956. Se oli sellainen lomamatka vaimon kanssa. Harmi, että niin kaukana, niin ei tullut enää finaaliviikonloppuun lähdettyä. Ihan mukava rata se oli pelata. Ensimmäinen kierros sokkona, ja niin kuin usein, se meni paremmin kuin toinen kierros kun rata oli jo tuttu.
Sitten päästäänkin jo syyskuun puolelle. Kesän viimeinen PDGA-kisa Sentterillä Tampereella. Masterstourin osakilpailu. Pelasin jälleen viisikymppisissä, koska en pysty olemaan aamuseitsemältä radalla. Kuusikymppisten luokan olisin voittanut, mutta viisikymppisissä olin keskikastissa. Näköjään ratingit 911 ja 958.
Sellainen oli siis loppuvuosi PDGA:n osalta. Vuoden lopussa rating 921. Ei tullut ihan aina keskityttyä täysillä, enkä sitä odotakaan. Hauska on silti silloin tällöin onnistua. 925 taisi rating olla jossain vaiheessa kesää, joten vielä voi sanoa, että joka vuosi olen parantanut pelaamistani. Ihan hyvin kuusikymppiseltä ukolta.
Mitähän sitten loppuvuosi oli? Varmaan vain Peurungassa ja Äänekoskella pelailua. Viikkokisoja ja kaverihöntsää. Itse asiassa on nyt talvella tullut pelattua vähemmän kuin aikaisempina talvina. Sen on huomannut myös vyötäronympäryksestä. On ollut kaikenlaista muuta. Muuttoa ja pitkittynyttä flunssaa, mitä näitä nyt hyviä tekosyitä löytyykään.
Kuluvalta vuodelta en oikeastaan odota mitään. Olin jo ilmoittautunut kevään kisoihin Espanjaan, mutta peruin sen, kun oli muuta ohjelmaa, niin ei jaksanut alkaa säätää lentoja ja majoituksia. Eikä oikein ole nyt hirmuista poltettakaan.
SM-kisat olisi Siilinjärvellä. Tykkään radasta, mutta juuri nyt tuntuu, etten jaksa lähteä etsimään majoitusta viideksi päiväksi. Sillä suunnalla ei ole sukulaisiakaan. Mastertourikaan ei ehkä nappaa. Keuruu on lähellä, kaikkiin muihin paikkoihin vähintään neljän tai viiden tunnin ajomatka. En ehkä saa kolmea osakilpailua kasaan, joten ei tehdä siitäkään tavoitteita. Nokia Masters on ollut sellainen pääkisa usealle vuodelle. Nyt siinäkin on kuulemma ongelmia, että pystyykö järjestämän ollenkaan. Mennään tämä vuosi sitten päivä kerrallaan ja pelataan mitä pelataan. Lisenssi on tullut ostettua, mutta eihän se pakota kisaamaan.